Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w dekoracji wnętrz na święta
Jak wynika z przeprowadzonych badań, ponad 90% Polaków ozdabia wnętrza swoich domów i mieszkań na Boże Narodzenie. Dekoracje świąteczne stają się nieodłącznym elementem, dzięki któremu można poczuć wyjątkowy, magiczny klimat. Kupowanie, a następnie dekorowanie pomieszczeń sprawia wiele przyjemności, zwłaszcza gdy co roku kontynuuje się tradycje bożonarodzeniowe i rodzinne zwyczaje świąteczne. W dzisiejszym wpisie blogowym przedstawiamy najlepsze pomysły na dekoracje świąteczne. Sprawdź, jak urządzić dom na święta!
Dekoracje bożonarodzeniowe, czyli świąteczna choinka w najlepszym stylu
Mało kto wyobraża sobie święta bez bożonarodzeniowego drzewka. Zarówno żywe, jak i sztuczne choinkicieszą się dużym powodzeniem. Czasem świąteczne drzewko gości w domach już od początku grudnia, choć najczęściej pojawia się w 2-3 tygodniu ostatniego miesiąca w roku. Na ubieranie choinki dzień przed wigilią lub 24 grudnia decyduje się znacznie mniejszy odsetek osób. Na drzewko tradycyjnie trafiają takie dekoracje świąteczne jak bombki choinkowe, łańcuchy i światełka. Inne chętnie wybierane dekoracje na Boże Narodzenie to gwiazdy betlejemskie oraz zawieszki choinkowe. Tradycje świąteczne związane z ozdabianiem choinki sięgają przełomu XIX i XX wieku. Na początku dekorowano nie drzewko, a gałązkę świerkową zwaną podłaźnikiem. Królowały naturalne ozdoby wykonane z owoców: jabłek, orzechów i ciastek, a także dekoracje papierowe. Dziś odzwierciedleniem takiego tradycyjnego stylu są choinki przyozdobione naturalnymi elementami: suszonymi owocami, słodyczami oraz papierowymi i drewnianymi zawieszkami: aniołkami, dzwonkami i innymi. Często mówi się o nich jako o choinkach w stylu vintage, rustykalnym czy boho. Gdy szklane bombki pojawiły się na rynku, a stało się to w połowie XIX wieku, zdobyły serca wielu osób. Dziś zachwycają różnorodnymi wzorami, zdobieniami i kolorami. Alternatywę dla klasycznych szklanych bombek choinkowych stanowią bombki plastikowe. Są one bezpieczną opcją np. wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. Jak ubrać świąteczną choinkę? Białe bombki przydają się do stworzenia choinki w stylu skandynawskim i francuskim. Dodatkiem powinien być biały łańcuch – tradycyjny, z koralików lub ptasich piór. Choinka w klasycznym wydaniu będzie mieć złoto-czerwone bombki oraz lampki choinkowe w kolorze ciepłej bieli. Wersja glamour powstanie, jeśli udekorujesz drzewko srebrnymi i złotymi ozdobami, dodając jedną wyrazistą barwę, przykładowo różową lub niebieską.
Choinki sztuczne w sklepie Sportservice.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Choinki sztuczne?
Rozświetlone okno i dekoracje świąteczne na parapet
Dekoracje bożonarodzeniowe to nie tylko błyszcząca choinka, ale i ozdoby na okno. Niegdyś dużą popularnością cieszyły się dekoracyjne naklejki, dziś prawdziwym hitem są kurtyny świetlne. Wiszące girlandy zakończone gwiazdkami i śnieżynkami tworzą niesamowity, świąteczny klimat. Tryb światła można zmieniać za pomocą pilota, wybierając np. funkcję migania, wolną zmianę kolorów czy sekwencję. Gdy okno przyozdobione, czas na parapet. Jeśli lubisz zwyczaje bożonarodzeniowe, spodoba ci się świecznik adwentowy, który symbolizuje czas oczekiwania na przyjście świąt. W tradycje świąteczne zaczynają wpisywać się też skrzaty– czyli świąteczne krasnoludki pochodzące z Norwegii. Na parapecie sprawdzi się zarówno krasnal ze zwisającymi nóżkami, jak i ten z nóżkami teleskopowymi.
Zwyczaje bożonarodzeniowe w dekoracji wigilijnego stołu
Święta to czas spotkań, rozmów i obdarowywania się prezentami. W wigilię wszyscy gromadzą się przy suto zastawionym stole, by wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki rozpocząć biesiadę. Aby zadbać o uroczysty charakter wieczerzy, warto udekorować stół wigilijny. Znane są różne zwyczaje świąteczne związane z przygotowywaniem stołu na wigilię. Zgodnie z tradycją pod obrusem umieszcza się sianko lub słomę, które są symbolem ubóstwa i skromnego urodzenia Jezusa. Wiele osób kultywuje zwyczaj pozostawienia jednego wolnego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa. Pozostając jednak przy zwyczajach bożonarodzeniowych w dekoracji wnętrz, przyjrzyjmy się sposobom na przystrojenie wigilijnego stołu. Pierwszym elementem dekoracyjnym jest odświętne przykrycie, dzięki któremu stół będzie prezentował się nienagannie. Do wyboru mamy tradycyjne obrusy oraz bieżniki. Zazwyczaj wybiera się nakrycia o jasnym, stonowanym kolorze, choć popularne są również bieżniki z motywami świątecznymi. Przy stylizowaniu wigilijnego stołu ważny jest wybór koloru przewodniego. Może to być złoto, czerwień, szarości czy biel. Na środku stołu warto umieścić stroik świąteczny lub świecznik. Przydadzą się też inne dekoracje na Boże Narodzenie, w tym drobne dodatki w postaci figurek świątecznych czy skrzata. Uroku wystrojowi dodadzą kieszonki na sztućce czy pokrowiec na butelkę.
Jakie dekoracje świąteczne na drzwi?
Dekoracje na drzwi sprawiają, że od razu można poczuć świąteczną atmosferę. Najpopularniejszą ozdobą są oczywiście wieńce świąteczne: okrągłe stroiki pachnące igliwiem, przybrane szyszkami, bombkami, wstążkami i sztuczną jarzębiną. Wianek można wykonać samodzielnie lub kupić gotowy produkt. Drugim pomysłem na dekorację drzwi są girlandy wykonane z łańcuchów, lampek choinkowych, nietłukących się bombek choinkowych i innych świątecznych ozdóbek. Na schodach warto ustawić lampiony, sprawdzi się także świetlne drzewko lub inna ozdoba led.