Dekoracja świąteczna domu a pupile – jak ustrzec się przed katastrofą?
Wszyscy wiedzą, że zwierzęta i dom pełen ozdób świątecznych to najlepszy przepis na katastrofę. Choć zdarzają się zwierzaki, które całkowicie ignorują choinki i inne bożonarodzeniowe dekoracje, zdecydowanie należą one do mniejszości. Cóż, świąteczne drzewko to nie lada atrakcja dla psów i kotów – gdy tylko zostanie postawione w salonie, staje się najlepszym obiektem do zabaw. Jeśli mimo posiadania czworonożnych przyjaciół marzy ci się świąteczny wystrój w domu, skorzystaj z naszych sposobów na uchronienie ozdób przed zniszczeniem i zapewnienie bezpieczeństwa futrzakom.
Choinka w niebezpieczeństwie – jakie drzewko wybrać?
Dla niektórych zwierząt choinka to idealny prezent na święta. Pojawia się nagle po roku nieobecności i zaczyna budzić spore zainteresowanie. Na samym obwąchaniu drzewka prawdopodobnie się nie skończy. Połyskujące ozdoby, zwisające łańcuchy i oświetlenie choinkowe – to wszystko aż prosi się, by pacnąć je łapą. Koty zazwyczaj wskakują na choinkę, a psy opierają się na niej i przewracają drzewko. Sposobów na zabezpieczenie choinki jest kilka. Po pierwsze drzewko można przywiązać mocnym sznurkiem do ściany bądź w przypadku prawdziwego iglaka, postawić go w ciężkiej donicy z ziemią. Niekiedy wystarczy ustawić choinkę wyżej – sposób ten pomoże w przypadku psów o krótkich nóżkach, które nie wyskoczą zbyt wysoko.
Sprawdzić może się choinka na pniu, lekka i o niewielkich rozmiarach. Na dole pozbawiona jest ona gałązek, przez co zmniejszają się nieco szanse na to, że zwierzak zaatakuje ozdobę. Poza tym lekkie drzewko nie będzie tak niebezpieczne dla zwierząt – nie przygniecie ich i nie zrobi im krzywdy. Jeśli nie chcesz rezygnować z dużej sztucznej choinki, nie pozostaje ci nic innego jak ogrodzenie jej kojcem lub bramkami. Pamiętaj jednak o tym, że niski płotek kot z łatwością przeskoczy. Niektórzy wpadają na jeszcze śmielsze pomysły: przyczepiają choinkę do sufitu, a nawet… owijają ją folią. Kreatywne pomysły na uratowanie choinki naprawdę mogą zaskoczyć!
Dekoracje świąteczne w sklepie Sportservice.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Dekoracje świąteczne?
Wymień szklane ozdoby na plastikowe bombki choinkowe
Nawet jeśli masz sentyment do szklanych bombek choinkowych, przy ruchliwych zwierzakach nie mają one racji bytu. Jedyną opcją sąbombki plastikowe. Gdy szklana bombka rozbije się, a stanie się to niechybnie tuż po zachwianiu się choinki lub jej przewróceniu, ostre odłamki mogą zranić zwierzaka. Wystarczy, że pies weźmie zrzuconą bombkę do pyska, a porani ona jego przełyk, a nawet może doprowadzić do śmierci w wyniku połknięcia ostrego elementu. Rozpryśnięte fragmenty bombek to również ryzyko zranienia łap.
Na szczęście bombki choinkowe nadal będą mogły zdobić twoją choinkę, tyle że będą nietłukące się. Bombki plastikowe praktycznie w niczym nie ustępują bombkom szklanym. Można kupić je w różnych kształtach, kolorach i zdobieniach. Na pierwszy rzut oka praktycznie nie poznasz, że są to bombki plastikowe, tak ładnie mogą one wyglądać. Oprócz walorów estetycznych bombki plastikowe są rzecz jasna praktyczne. Sprawdzą się w domach, gdzie mieszkają małe dzieci i zwierzęta. Zrzucenie ich nie spowoduje żadnych szkód. Bombki plastikowe nie odkształcają się, dlatego w każdym kolejnym sezonie będą wyglądać jak nowe.
Ozdoby świąteczne na stół raczej nie będą interesować zwierzaka tak bardzo, jak choinka, ale i w tym przypadku trzeba zadbać o bezpieczeństwo pupili. Na stroiku świątecznym zawieś bombki plastikowe, nie przystrajaj go sztucznym śniegiem. Nie sprawdzi się też zbyt długi bieżnik zwisający poza krawędź stołu, gdyż łatwo go zsunąć.
Ozdoby świąteczne, z których warto zrezygnować
Bombki szklane wymienione na bombki plastikowe, ale co z resztą ozdób? Część z nich możesz zawiesić bez przeszkód, np. drewniane ozdoby choinkowe, zawieszki papierowe czy ozdoby wykonane z filcu. Zrezygnuj natomiast z wieszania słodyczy, anielskich włosów i małych ozdób oraz drobnych elementów, które zwierzę może połknąć. Łańcuchy choinkowe umieść raczej w głębi choinki, inaczej kot pociągnie za nie łapą i zrzuci całą choinkę. A co z oświetleniem świątecznym? Przede wszystkim wtyczkę lampek połóż w miejscu niedostępnym dla zwierząt. Bezpieczniejsze będą lampki choinkowe zasilane na baterie niż te na prąd. Przewodów nie pozostawiaj luzem na ziemi. Zabezpiecz je specjalnymi maskownicami, oplotami lub listwami osłaniającymi. Jeśli zakładasz lampki na choinkę, ciasno oplataj je wokół gałązek. Zwisające kable będą zachęcać kota do zabawy, co może skończyć się przegryzieniem przewodu.
Dekoracje świąteczne a zwierzęta – o czym jeszcze pamiętać?
Pomyśl o jeszcze kilku kwestiach, które mogły nie przyjść ci od razu do głowy. Gwiazda betlejemska – kwiat będący prawdziwym symbolem świąt – jest trująca. Co prawda jej toksyczność jest niewielka, ale roślina może zaszkodzić kotom chorym, skłonnym do alergii i ciężarnym kotkom. Poinsecję postaw w miejscu niedostępnym dla zwierząt i dzieci. Drugą tradycyjną ozdobą jest jemioła. Najgroźniejsze dla zwierząt są owoce tej rośliny. Gałązki jemioły muszą wisieć na tyle wysoko, by zwierzę ich nie dosięgło. Równie ładną, ale za to bezpieczniejszą opcją będzie zamienienie prawdziwej jemioł na sztuczne, ozdobne gałązki.