Bezpieczna zabawa na trampolinie - jaką trampolinę wybrać i jak z niej korzystać?

2023-05-12
Bezpieczna zabawa na trampolinie - jaką trampolinę wybrać i jak z niej korzystać?

Trampolina to urządzenie, które w okresie letnim robi prawdziwą furorę. Skakanie na trampolinie można stanowić doskonałą formę rozrywki nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. W ferworze udanej zabawy nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie użytkowników – zanim rozpocznie się skakanie, konieczne jest przygotowanie sprzętu oraz zapoznanie się z zasadami korzystania z trampoliny. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, jaką trampolinę wybrać oraz jak dostosować ją do potrzeb dzieci. Podamy też przepis na bezpieczne skakanie. Zapraszamy do lektury!

Z czego składa się trampolina?

Trampolina to dość proste konstrukcyjnie urządzenie, które składa się z ramy, maty, sprężyn, siatki wewnętrznej lub zewnętrznej, grzybków do trampoliny i elementów dodatkowych: pianek ochronnych na słupki trampoliny, osłony na sprężyny, czy drabinki. Podstawą trampoliny ogrodowej są nogi. Do nich przymocowany jest stelaż trampoliny. Na stelażu rozpięta jest mata do skakania, określana też jako batut do trampoliny.

Mata zamocowana jest do stelaża za pomocą sprężyn, które nadają jej odpowiednią elastyczność i umożliwiają wykonywanie wyskoków. Sprężyny do trampoliny często przykrywa się osłoną, która chroni podczas skakania przed wpadnięciem stopy pomiędzy jedną a drugą sprężyną. Siatka do trampoliny pełni funkcję zabezpieczającą przed wypadnięciem z trampoliny, natomiast pianki na słupki trampoliny są dodatkowym zabezpieczeniem chroniącym przed uderzeniem się o metalowe słupki. Ponadto ważną częścią trampoliny są grzybki do trampolin – niewielkie elementy umożliwiające prawidłowy montaż siatki. Wygodne wchodzenie na trampolinę zapewnia z kolei drabinka do trampoliny.

akcesoria do trampoliny: siatka zdo trampoliny i drabinka

Jaką trampolinę wybrać?

Przy wyborze trampoliny należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim, trampolina powinna być wykonana z solidnych i trwałych materiałów, które zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom oraz wytrzymałość produktu na długie lata. Istotne jest maksymalne obciążenie trampoliny. To ono zadecyduje o tym, ilu użytkowników będzie mogło korzystać jednocześnie z trampoliny. Oto, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupów:

Siatki do trampoliny

Siatki do trampoliny są niezwykle ważną częścią trampoliny. Siatka musi być wykonana z mocnego i odpornego na rozdarcia materiału. Należy ją odpowiednio przymocować do ramy trampoliny, ponieważ to ona chroni dzieci przed wypadnięciem podczas skakania. Wyróżnia się siatki do trampoliny zewnętrzne oraz siatki do trampoliny wewnętrzne. Siatki wewnętrzne przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Ograniczenie powierzchni skakania zapobiega zbyt gwałtownym skokom, które mogą skończyć się różnymi urazami. Siatki do trampoliny wewnętrzne dedykowane są dzieciom w wieku 2-4 lata. Dla starszych pociech wybierz siatki do trampoliny zewnętrzne.

Sprężyny do trampoliny

Sprężyny do trampoliny również powinny być solidnie wykonane. Liczy się także liczba sprężyn, ponieważ to ona decyduje o odpowiednim naprężeniu i sprężystości powierzchni trampoliny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że im więcej sprężyn, tym trampolina będzie bardziej stabilna i bezpieczniejsza w użytkowaniu. Najlepiej wybrać sprężyny ze stali hartowanej, ocynkowane. Taki materiał zapewnia im odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Batut do trampoliny   Batut do trampoliny zazwyczaj wykonuje się z tkaniny polipropylenowej – mocnego materiału odpornego na promieniowanie ultrafioletowe. Mata do trampoliny jest najczęściej eksploatowanym elementem trampoliny, więc musi być trwała i elastyczna.

Pianki na słupki do trampoliny

Pianki na słupki do trampoliny to kolejny ważny element, który chroni użytkowników przed uderzeniem w metalowe słupki. Osłonki powinny być one odpowiednio grube i miękkie, aby zapewnić maksymalną ochronę w razie przypadkowego uderzenia.

Osłony sprężyny do trampolin oraz grzybki do trampolin

Osłony sprężyny do trampoliny to nie mniej istotne akcesorium zabezpieczające. Jeśli nie chcesz martwić się, czy stopa dziecka przypadkiem nie wpadnie pomiędzy sprężyny, od razu zaopatrz się w osłony sprężyny do trampoliny.  Znajdująca się w wewnętrznej warstwie osłony pianka ma właściwości amortyzujące i izolujące.

trampoliny ogrodowe z siatką zewnętrzną

Jak bezpiecznie korzystać z trampoliny?

Podczas zabawy na trampolinie należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trampolina powinna być umieszczona na płaskiej i stabilnej powierzchni. Należy ją odpowiednio przymocować, aby nie przesuwała się podczas skakania. Dobrze jest ustawić trampolinę z dala od innych urządzeń lub mebli ogrodowych.

Przed korzystaniem z trampoliny koniecznie sprawdź stan jej wyposażenia. Upewnij się, czy żaden z elementów nie jest zardzewiały lub podarty. Jeśli którakolwiek część jest uszkodzona, należy niezwłocznie ją naprawić lub wymienić.

Podczas korzystania z trampoliny, należy zachować odpowiednią ostrożność i unikać wykonywania niebezpiecznych ewolucji. Nie powinno się także skakać zbyt wysoko, aby nie stracić kontroli nad swoim ciałem. Warto również pamiętać o tym, że trampolina powinna być użytkowana zgodnie z jej maksymalnym obciążeniem. Jeśli jednocześnie będzie korzystać z niej zbyt duża liczba dzieci, rośnie ryzyko zderzenia się i powstania urazów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 503 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
OK
2024-05-27
Szybko, sprawnie, bez zakłóceń i usterek.
pixel