Trampolina ogrodowa dla dziecka, jaką wybrać? Podpowiadamy

2024-05-11
Trampolina ogrodowa dla dziecka, jaką wybrać? Podpowiadamy

Trampolina ogrodowa dla dziecka, jaką wybrać? Podpowiadamy

Trampolina ogrodowa dla dziecka to marzenie nie tylko mniejszych pociech, ale i nastolatków. Wykonywanie fikołków i różnych skomplikowanych figur gimnastycznych jest świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Własna trampolina ogrodowa pozwala na dużą swobodę i daje ogrom frajdy. Jeśli stoisz przed wyborem trampoliny ogrodowej, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy wpis blogowy. Znajdziesz w nim różne wskazówki, które pomogą ci w zakupie dobrej trampoliny. Miłej lektury!

Trampolina ogrodowa dla dziecka – dlaczego warto ją mieć?

Trampolina ogrodowa to prawdziwy hit ostatnich lat. Z tym prostym sprzętem możesz stworzyć dziecku namiastkę parku rozrywki i to na wyciągniecie ręki, czyli kilka kroków od domu. Do skakania na trampolinie nie trzeba raczej nikogo zachęcać – tego typu zabawa to czysta przyjemność i najlepszy sposób na urozmaicenie codziennej aktywności ruchowej. Z trampoliny skorzystają zarówno małe dzieci, jak i starsze pociechy, można więc uznać ją za produkt uniwersalny. Skakanie na trampolinie daje dużą dawkę pozytywnej energii, a przy tym rozwija fizycznie. Podczas skakania najbardziej pracują mięśnie nóg, ale aktywizują się również mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha oraz mięśnie ramion. Ponadto zwiększa się elastyczność ciała, a przy okazji można spalić zbędne kalorie. Skoki na trampolinie to ćwiczenia wspierające równowagę i koordynację.

Trampoliny dla dzieci

Stelaż, mata, sprężyny – podstawowe elementy trampoliny ogrodowej

Jeśli powyższe argumenty zachęciły cię do zakupu trampoliny, czas zastanowić się, jaki sprzęt wybrać. Przyjrzyjmy się wszystkim częściom do trampoliny. Stelaż to najważniejszy element konstrukcyjny trampoliny. Od jego wytrzymałości zależeć będzie bezpieczeństwo całego sprzętu. Stelaż powinien być wykonany z solidnych materiałów wytrzymujących duże obciążenia. Istotne jest również zabezpieczenie konstrukcji przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Z tego względu koniecznie wybierz trampolinę z metalowym stelażem odpornym na korozję.

Podczas zakupu trampoliny zwróć również uwagę na rodzaj maty do trampoliny. Liczy się przede wszystkim odporność na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe. Takie cechy wykazuje m.in. materiał polipropylenowy, który zapewni długą eksploatację maty bez utraty jej właściwości. Sprężyny do trampoliny ogrodowe to kolejny element trampoliny. Komplet sprężyn umieszczonych na obwodzie podstawy trampoliny utrzymuje matę do skakania. Sprężyny wraz z matą odpowiadają za jakość wybicia, dlatego powinny być solidne i mocne.

Trampolina ogrodowa – z siatką czy bez?

W sprzedaży dostępne są zarówno trampoliny z siatką, jak i bez niej. Jeśli szukasz trampoliny ogrodowej dla dziecka, postaw na model z siatką. To dzięki niej zostanie zapewnione dodatkowe bezpieczeństwo podczas skakania. Siatka do trampoliny ochroni skaczącego przed wypadnięciem poza obszar trampoliny i tym samym zmniejszy ryzyko kontuzji. Z siatki można zrezygnować dopiero wtedy, gdy ma się pewność co do swoich umiejętności.

Trampoliny dla dzieci

Trampolina ogrodowa dla dziecka może składać się z siatki zewnętrznej lub wewnętrznej. Siatka wewnętrzna polecana jest przede wszystkim w przypadku małych dzieci w wieku 2-4 lat. To takie szkraby wymagają najwięcej uwagi i troski ze strony rodziców. Ograniczenie przestrzeni do centralnej części batuty minimalizuje ryzyko niefortunnych upadków i skaleczeń. Siatka do trampoliny chroni przed dostępem do słupków mocujących oraz sprężyn, dzięki czemu eliminowane jest ryzyko utknięcia nogi pomiędzy matą a sprężynami oraz wpadnięcia na słupek. Bliższe położenie siatki sprawia, że zabawa jest bardziej zachowawcza, a akrobacje bezpieczniejsze.

Siatka do trampoliny zewnętrzna pozostawia więcej przestrzeni do skakania, gdyż mocuje się ją po zewnętrznej krawędzi trampoliny. Skaczący ma większą swobodę ruchów i może wykonywać ciekawsze akrobacje. Siatka zewnętrzna dedykowana jest dzieciom powyżej 4 roku życia. W takim wieku dziecko dysponuje już większymi umiejętnościami koordynacji i zachowania równowagi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wśród przydatnych dodatków do trampoliny nie sposób nie wymienić osłony sprężyn do trampoliny. Jest to specjalny materiał zakładany w celu zabezpieczenia skaczącego przed kontaktem ze stalowymi elementami trampoliny. Osłona powinna być wytrzymała i wodoodporna. Dobrze, aby miała warstwę piankową o właściwościach amortyzujących i izolujących. Przy okazji sprawdź też jakość samych sprężyn. Dobre sprężyny są masywne i wytrzymałe, wykonane ze stali hartowanej i ocynkowanej. Pozostałe części do trampoliny, które również mogą się przydać, to: pianki ochronne na słupki trampoliny oraz grzybki na słupki.

Bezpieczna trampolina ogrodowa dla dzieci, czyli jaka?

Wiesz już, z jakich składowych zbudowana jest trampolina, jaką pełnią funkcje i dlaczego ważna jest ich jakość. Do wyjaśnienia pozostało jeszcze kilka kwestii. Kluczowym parametrem trampoliny jest jej maksymalne obciążenie, a więc dopuszczalna waga użytkowników. Maksymalne obciążenie powinno być nieco większe od masy ciała wszystkich skaczących na trampolinie. Jeśli ze sprzętu będą korzystać małe dzieci, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać trampolinę o obciążeniu do 100-150 kg. Jeśli trampolina ma być przeznaczona dla dzieci i dorosłych, musi być przystosowana do obciążeń rzędu 200-300 kg.

Pozostaje ci jeszcze dobrać właściwą średnicę trampoliny. Jej wielkość należy dopasować do liczby użytkowników. Dla 1-2 dzieci wskazana jest trampolina 8 FT 244 cm. Przy 3 dzieci sprawdzi się trampolina 10 FT 304 cm. Model dla 4 dzieci to trampolina 2 FT 366 cm. Dla jeszcze większej liczby uczestników polecana jest trampolina 16 FT 487 cm.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 672 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Szybko, sprawnie i profesjonalnie
2024-06-11
Transakcja przebiegła sprawnie z szybką dostawą. Krzesełko jest bardzo przydatne i znakomicie spełnia swoje zadanie.
pixel