Jesień w ogrodzie, jak zabezpieczyć meble ogrodowe i rośliny przed kapryśną aurą?

2023-09-08
Jesień w ogrodzie, jak zabezpieczyć meble ogrodowe i rośliny przed kapryśną aurą?

Jesień to piękny, lecz kapryśny czas. Z jednej strony można cieszyć oczy feerią barw liści i chłodniejszym, rześkim powietrzem, z drugiej – deszcz, wiatr i pierwsze przymrozki mogą dać nieźle w kość. Co zrobić, aby ogród przetrwał tę trudną porę roku? Jak zadbać o meble ogrodowe i rośliny, aby przetrwały do przyszłego roku? Jak się okazuje, narzędzia ogrodnicze, pokrowce na meble ogrodowe, plandeki i taczki ogrodowe są niezbędne w tym okresie. Warto zatem zaplanować kilka działań, które pozwolą bezboleśnie przebrnąć przez jesienną aurę.

Jesienne prace w ogrodzie – co trzeba zrobić przed zimą?

Sezon jesienny to czas, kiedy należy uporządkować ogród i przygotować się na nadejście zimy. Niektóre roślinny bardzo źle znoszą niskie temperatury, dlatego trzeba zadbać o ich zabezpieczenie. Niektóre krzewy i rośliny ozdobne wymagają jesiennego przycięcia, dzięki któremu zagęszczą się i będą dawać więcej owoców w kolejnym roku. Wrzesień i październik to dobry czas na przesadzanie roślin – jeśli zmieniła ci się koncepcja i chcesz inaczej zagospodarować przestrzeń, zaplanuj przesadzanie roślin właśnie na te miesiące. Jeśli w Twoim ogrodzie rośnie dużo drzew, nie obędzie się bez dokładnego grabienia liści. Potrzebne będą też inne prace porządkowe, w tym uprzątnięcie grządek po warzywach czy przycięcie żywopłotu.

taczki ogrodowe ze stali ocynkowanej

Taczki ogrodowe i narzędzia ogrodnicze – podstawowe akcesoria na jesień

Bez taczek ogrodowych i narzędzi ogrodniczych trudno cokolwiek zrobić w ogrodzie, szczególnie jesienią. Taczki ogrodowe przydadzą się do przewożenia roślin, ziemi i kompostu. Narzędzia ogrodnicze takie jak nożyce do żywopłotu, grabie czy łopaty będą niezbędne przy sprzątaniu liści i innych pracach. Z tego względu nim zaczniesz wykonywać jesienne obowiązki, zaopatrz się w potrzebne akcesoria. Taczki ogrodowe wykonane ze stali ocynkowanej to solidny sprzęt na lata. Możesz na nich przetransportować ciężkie materiały, w tym kamienie, piasek czy worki z ziemią. Najlepiej wybrać taczki ogrodowe z antypoślizgowymi rączkami, dzięki którym łatwiej będzie ci sterować. Do cięcia żywopłotu, krzewów i drzew owocowych sprawdzi się sekator. Bez wysiłku przytniesz nimi mniejsze i większe gałązki.

Akcesoria do zabezpieczania sprzętu – plandeki i pokrowce na meble ogrodowe

Plandeki to uniwersalne zabezpieczenie dla sprzętu i akcesoriów. Tego typu płachty są odporne na wodę, wiatr i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Plandeki pomogą ci zabezpieczyć nie tylko meble, ale także grilla, maszyny i narzędzia ogrodnicze. Zanim nadejdą pierwsze deszcze i wiatr, a potem przymrozki, już teraz zaopatrz się w solidne plandeki. Jeśli masz w ogrodzie komplet mebli, również powinnaś zadbać o jego zabezpieczenie. Kanapa i stół ogrodowy, grill, a może parasol ogrodowy? Każdy z tych elementów potrzebuje indywidualnej ochrony. Pokrowce na meble ogrodowe są idealne do tego celu. Nie tylko chronią przed deszczem i wiatrem, ale również przed słońcem, co jest równie ważne. Na rynku dostępne są pokrowce na meble ogrodowe wykonane z różnych materiałów. Wybór zależy od twoich potrzeb i budżetu, ale jedno jest pewne: zainwestowanie w dobre pokrowce na meble ogrodowe to inwestycja na lata.

plandeka ogrodowa do zabezpieczania sprzętu i mebli ogrodowych

Ochrona roślin przed kapryśną jesienią

Nie zapomnij o roślinach, które są największą ozdobą każdego ogrodu. Zabezpieczenie ich przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi jest kluczowe. Młode drzewka i krzewy warto otulić agrowłókniną, która ochroni je przed niskimi temperaturami. Korzenie zabezpieczy przed przemarznięciem kora, trociny lub wiórki. Niektóre rośliny są tak wrażliwe na niskie temperatury, że konieczne jest wyciągnięcie bulw lub cebulek i ponowne posadzenie ich wiosną. Mowa tu m.in. o daliach, mieczykach czy begonii.

Podsumowanie

Czy można w pełni zabezpieczyć ogród przed jesienną aurą? Odpowiedź brzmi: tak, ale wymaga to pewnego zaangażowania i planowania. Plandeki i pokrowce na meble ogrodowe to dobry pomysł na zabezpieczenie sprzętu. Nie zapomnij też kupić narzędzia ogrodnicze i taczki ogrodowe, które ułatwią ci pracę. A co z zabezpieczeniem roślin? Tu również kilka prostych kroków może sprawić, że twoje rośliny przetrwają niesprzyjającą pogodę i w kolejnym roku będą cieszyć oko. Nie zwlekaj - już teraz zadbaj o swój ogród!  

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1025 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
wszystko ok
2024-07-22
Wszystko przebiegło pomyślnie
pixel