Jak zadbać o psa i kota w czasie upałów?

2022-08-12
Jak zadbać o psa i kota w czasie upałów?

Upalne dni dają się we znaki nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Człowiek może ochładzać się na różne sposoby, korzystając z klimatyzacji i wiatraków, wybierając przewiewne stroje czy zażywając kąpieli w wannie lub basenie. Czworonożni podopieczni nie mają tak łatwo – koty i psy nie pocą się, a grube futro, często o ciemnej barwie dodatkowo absorbuje promienie słoneczne. Na szczęście zwierzakom można pomóc. Przykładem akcesoriów idealnych na gorące dni są maty chłodzące dla zwierząt. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa mata i dlaczego warto dać ją pupilowi. Podpowiemy też, w jaki jeszcze sposób można przynieść zwierzętom ulgę i wytchnienie podczas wysokich temperatur.

Miski dla psa i kota - zapewnij stały dostęp do wody

Jak wiadomo, zwierzęta muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody, bez względu na porę roku. Miski dla psa powinny stać w łatwo dostępnym miejscu i być regularnie uzupełniane. Najlepiej mieć co najmniej dwie miski dla psa. Postaw je w różnych punktach domu lub w ogrodzie, w zacienionych miejscach. Jeśli zwierzę przypadkowo wyleje zawartość jednej miski, wciąż pozostanie mu woda w drugiej. Pamiętaj też o tym, by miski dla psa były odpowiednio duże – im większy pies, tym więcej wody będzie potrzebował na czas twojej nieobecności. Psy lubią też wychlapywać wodę, więc lepiej nalać jej więcej. Jakie miski dla psa wybrać? Dla niewielkich psów wystarczy miska o pojemności 0,3-0,7 litra. Większy pupil potrzebuje miski o pojemności powyżej 4 litrów.

Nie zapominajmy też o kotach. Choć są one dużo mniejsze niż psy, również warto mieć w domu dwie miski dla kota. Koty z natury nie piją zbyt wiele wody, ale to nie znaczy, że nie piją jej wcale. Do picia możesz zachęcić zwierzaka, wrzucając do wody kostki lodu – koty lubią je wylizywać. Miski dla kota wychodzącego ustaw w cieniu i podobnie jak w przypadku miski dla psa, wymieniaj w nich wodę dwa razy dziennie, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Jakie kupić miski dla kota? Na wodę przyda się miska dla kota wielkości salaterki, na jedzenie wystarczą niewielkie, możliwie płaskie miski. Jeśli masz dwa zwierzaki, miski dla kota umieść w odrębnych miejscach, gdyż koty lepiej czują się, gdy mogą spokojnie zjeść posiłek.

Miski dla zwierząt

Wyznacz zacienione miejsce do odpoczynku

Zwierzęta instynktownie wiedzą, w jakim miejscu się położyć, aby było im najchłodniej. Do leżenia wybierają zimne płytki lub kostkę brukową, chłodną trawę w cieniu drzew bądź ziemię. W przypadku braku zadaszenia na zewnątrz warto pomyśleć np. o założeniu żagla przeciwsłonecznego.

O ile na otwartej przestrzeni zwierzakowi nietrudno znaleźć zacienione miejsce do spania, o tyle w domu lub mieszkaniu może być z tym trudniej. Słońce poruszając się po nieboskłonie, ogrzewa niektóre pomieszczenia mocniej, szczególnie wtedy, gdy nie zastosuje się np. rolet czy zasłon zaciemniających. Warto więc pamiętać o tym, by spuścić rolety i przyciemnić pomieszczenie, w którym będzie przebywał zwierzak. Aby umożliwić przepływ powietrza w mieszkaniu, należy zostawić otwarte lub uchylone okna (jeśli masz kota, nie zapomnij o zabezpieczeniu okien siatką).

Maty chłodzące dla zwierząt

Postaw na maty chłodzące dla zwierząt

W najgorętsze dni ulgę przyniosą maty chłodzące dla zwierząt, które jednorazowo schładzają zwierzę nawet przez kilka godzin. Można używać ich wielokrotnie, bez konieczności wkładania do lodówki czy uzupełniania wnętrza kostkami lodu. Maty chłodzące dla zwierząt zawierają żel, który zapewnia efekt chłodzący tuż po tym, jak zwierzę położy się na materiale. Produkt można używać wszędzie – zarówno w domu, jak i w ogrodzie czy w samochodzie. Maty chłodzące dla zwierząt składają się z kilku segmentów, które łatwo złożyć, dzięki czemu akcesorium nie zajmuje wiele miejsca i jest wygodne do transportowania. Z maty mogą korzystać różne zwierzęta: psy, koty, a nawet króliki. Materiał jest wytrzymały i odporny na zwierzęce pazury.

Dostosuj rytm dnia do pogody

W bardzo gorące dni dobrze jest zorganizować czas tak, aby uniknąć spacerów z pupilem w południe, gdy nasłonecznienie jest największe. Najlepiej udać się na spacer rano lub wieczorem. Dobrze jest też zrezygnować z kagańca, który praktycznie uniemożliwia ziajanie, czyli sposób, w jaki zwierzę ochładza organizm (psy nie pocą się). Piesze wędrówki koniecznie odbywaj na trawie, gdyż gorący beton (nagrzewający się aż do 60 st. Celsjusza) może poparzyć opuszki łap psa. Jeśli wybieramy się na zakupy razem z psem, pod żadnym pozorem nie można zostawiać go w samochodzie. Nie należy też na długo przywiązywać psa przed sklepem czy lokalem. W miejscu, w którym przed chwilą był jeszcze cień, za moment może przygrzewać słońce.

Zadbaj o swojego kota i psa w czasie upałów, zapewniając mu najlepsze warunki z możliwych. Kup potrzebne miski dla psa i miski dla kota, zaopatrz się w maty chłodzące dla zwierząt i pamiętaj o wszystkich wspomnianych zasadach. Dzięki temu zapobiegniesz przegrzaniu zwierząt i unikniesz niebezpiecznego udaru cieplnego!

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 741 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Polecam Polecam
2024-06-18
Super
pixel