Jak chronić się przed upałem w domu i ogrodzie?

2022-08-19
Jak chronić się przed upałem w domu i ogrodzie?

Lato to ulubiona pora roku wielu osób. W ciepłe, słoneczne dni nie ma nic lepszego niż wakacyjne wycieczki i odpoczywanie na łonie natury. Ogród, taras czy balkon stają się wtedy ulubionymi miejscami do wypoczynku – do czasu, aż wysokie temperatury nie zaczną za bardzo doskwierać. Aby przebywanie na świeżym powietrzu nie doprowadziło do odwodnienia i poparzeń słonecznych, należy odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń, dzięki czemu znajdzie się na niej więcej cienia. W domu przydadzą się rolety i zasłony zaciemniające, na balkonie i tarasie żagle przeciwsłoneczne, a w ogrodzie parasole ogrodowe i huśtawki ogrodowe z daszkiem.

Uff jak gorąco – sposoby na przyjemny chłód w domu

Mroźne zimy w naszym klimacie sprawiają, że przy budowie domu zwraca się szczególną uwagę na ocieplenie budynku oraz szczelność okien i drzwi, dzięki czemu utrata ciepła jest znacznie niższa. Tymczasem w cieplejszych krajach szuka się rozwiązań, jak ochłodzić dom naturalnymi sposobami. Wśród licznych rozwiązań warto wspomnieć np. o drewnianych okiennicach, którymi zasłania się okna w godzinach największego nasłonecznienia, malowaniu elewacji domów na jasne kolory oraz kładzeniu na podłogach płytek ceramicznych.

Na szczęście istnieją też inne sposoby, które są nie mniej skuteczne od wymienionych wyżej, a przy tym proste do wykonania. Jednym z nich jest instalacja rolet. Można je umieścić na zewnątrz lub wewnątrz okna. Rolety wewnętrzne zapewniają bardzo dobre zaciemnienie i chronią przed promieniami słonecznymi. Aby jednak w pomieszczeniu zrobiło się chłodniej, trzeba zainwestować w rolety zewnętrzne. Drugim sposobem na odcięcie dopływu światła jest założenie żaluzji. W przeciwieństwie do rolet żaluzje pozwalają na kontrolę stopnia dopływu światła. Inną ich zaletą jest możliwość dopasowania kąta padania promieni słonecznych. Jeśli twój dom ma dużo przeszkleń, koniecznie zaopatrz się w rolety lub żaluzje. Alternatywą mogą być zasłony zaciemniające, które mogą pochłonąć aż 95% promieni słonecznych.

Cień na tarasie i balkonie – postaw na żagle przeciwsłoneczne

Niegdyś popularne były markizy ogrodowe, które wieszało się nad oknem tarasowym i rozwijało za pomocą korbki. Dziś znacznie większą popularnością cieszą się żagle przeciwsłoneczne. Ten funkcjonalny, ale i estetyczny dodatek do aranżacji tarasu i balkonu przypadł do gustu wielu osobom. Żagle przeciwsłoneczne umożliwiają zacienienie dużych powierzchni o różnych kształtach. Zaletą żagli przeciwsłonecznych jest możliwość montowania ich na dowolnych wysokościach i pod wieloma kątami, dzięki czemu można uzyskać pożądany stopień zacienienia. Do wyboru dostępne są trzy rodzaje żagli przeciwsłonecznych: trójkątne, kwadratowe i prostokątne, mocowane odpowiednio na trzy i cztery uchwyty. Montażu dokonuje się przy pomocy linek montażowych, które należy przymocować np. do ściany domu albo metalowych słupków. Żagle przeciwsłoneczne wykonuje się z wytrzymałych tkanin, dzięki czemu mogą one pozostać w bardzo dobrym stanie przez długi okres.

Parasole ogrodowe

Posiłki na świeżym powietrzu – pamiętaj o parasolu ogrodowym

Parasole ogrodowe przydają się praktycznie w każdym ogrodzie. Jeśli chcemy zapewnić sobie cień, np. gdy leżymy na leżakach ogrodowych, najlepiej zdecydować się na duże parasole ogrodowe składające się z czaszy o rozpiętości 300 cm. Udogodnieniem jest także możliwość zmiany pochylenia czaszy i dostosowania jej pozycji do miejsca, z którego w danym momencie dnia świeci słońce.

Parasole ogrodowe to świetny dodatek do mebli ogrodowych. Jeśli wybierzesz stół ogrodowy ze specjalnym otworem, wystarczy umieścić w nim parasol i cieszyć się cieniem podczas słonecznych dni. Wspólne biesiadowanie będzie naprawdę udane. Na rynku dostępne są zarówno parasole ogrodowe o stonowanych barwach, jak i modele o wyrazistych wzorach, które dodają ogrodowi oryginalnego charakteru. 

Huśtawki z daszkiem

Odpoczynek w ogrodzie – latem przydadzą się huśtawki ogrodowe z daszkiem

Jeśli relaks w ogrodzie, to tylko na wygodnej huśtawce. W upalne dni strzałem w dziesiątkę są huśtawki ogrodowe z daszkiem. Pozwalają na relaks na najwyższym poziomie, przyjemne huśtanie się, czytane książki, słuchanie muzyki czy po prostu odpoczywanie. Huśtawki ogrodowe z daszkiem są ciekawym elementem wyposażenia ogrodu, na równi z hamakami i leżakami. Nie zajmują wiele miejsca i jednocześnie mogą z nich korzystać 2, 3, a nawet 4 osoby. Duży daszek osłania od słońca całą huśtawkę i wypoczywającą na niej osobę. Idealne rozwiązanie na lato!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla ciebie pomocny. Wykorzystaj wspomniane sposoby, by zapewnić sobie przyjemny chłód w domu i mieszkaniu. Wyposaż swój ogród i taras w parasole ogrodowe, huśtawki ogrodowe z daszkiem i żagle przeciwsłoneczne, dzięki czemu nawet upalne dni będziesz mógł spędzać na świeżym powietrzu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 454 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Dobra obsluga, prezsylka solidnie zapakowana, udany zakup.
2024-05-20
Zamówienie zostało zrealizowane w ciągu 2 dni od zamówienia. Na każdym etapie byłam informowana. Jestem bardzo zadowolona, polecam.
pixel