Dekoracje świąteczne 2023 - co będzie modne na Boże Narodzenie – Ranking

2023-10-25
Dekoracje świąteczne 2023 - co będzie modne na Boże Narodzenie – Ranking

Dekoracje świąteczne dodają uroku i tworzą w domach niepowtarzalny klimat. Przystrajanie choinki, robienie stroików na stoły, zdobienie schodów i drzwi wejściowych – w święta wnętrza wyglądają całkiem inaczej. Zawieszając bożonarodzeniowe ozdoby i ustawiając pod choinką krasnale świąteczne i pięknie zapakowane prezenty tworzysz prawdziwy, magiczny nastrój. Chcesz w tym roku zmienić coś w wystroju świątecznym i dopasować go do aktualnego stylu? Nasz artykuł ci w tym pomoże. Przedstawiamy ranking dekoracji świątecznych 2023.

Z naszego poradnika dowiesz się:

1. Jaka jest historia dekoracji świątecznych i co symbolizują bożonarodzeniowe ozdoby.
2. Które dekoracje świąteczne powiesić na choince.
3. Jakie dekoracje świąteczne wykorzystać do robienia stroików i girland.
4. Jak udekorować dom przy pomocy świątecznych dodatków.
5. Co przyda ci się do stworzenia świetlnych iluminacji w zimowym ogrodzie.

Skompletuj dekoracje świąteczne 2023 nim rozpocznie się sezon, a unikniesz kolejek i zaoszczędzisz swój cenny czas. Zobacz, co będzie trendy na Boże Narodzenie.

Spis treści:

Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki?

Bożonarodzeniowe drzewko jest największym symbolem świąt. Zwyczaj jego strojenia przybył do Polski z Niemiec na przełomie XIX i XX wieku. Pierwotnie zdobiono tzw. podłaźnik, nazywany też bożym drzewkiem. Był to czubek świerku odwrócony do góry nogami i wieszany nad stołem wigilijnym. Trafiały na niego proste dekoracje wykonane z tego, co było pod ręką: jabłek, orzechów, ciastek. Tworzono także wycinanki z papieru oraz tzw. światy (wilijki), które wycinano z opłatka i formowano w gwiazdy, rozety oraz kule. Drugim elementem, który pojawiał się w polskich domach, był snop zboża ustawiany w wybranym kącie izby. Słoma była symbolem umierania, ale też początku nowego życia.

Dekoracje świąteczne - ubieranie choinki

Tradycje zdobienia drzewek sięgają prawdopodobnie czasów starożytnych. W Egipcie do domów przynoszono liście palm daktylowych, w Rzymie przyozdabiano domy bluszczem i liściem laurowym. Celtowie zaś wybierali ostrokrzew, który według wierzeń oznaczał wieczne życie. W protestanckich Niemczech choinki były popularne już od XV wieku. Zwyczaj ten przejął kościół katolicki dopiero kilka wieków później. Choinki na początku pojawiały się w domach zamożnych osób: magnatów, szlachty i mieszczaństwa, dopiero później trafiły do wsi. Bożonarodzeniowe drzewko miało symbolizować rajskie drzewo i dawać nadzieję na życie wieczne.

Historia dekoracji świątecznych

Pierwsze dekoracje świąteczne miały niewiele wspólnego z dekoracjami, które znamy dziś, jednak nie można odmówić im uroku. Dziadkowie pamiętają jeszcze orzechy zawijane w sreberka, suszone owoce, słodkie wypieki. Na gałązki wędrowały też aniołki (miały opiekować się domem i domownikami), dzwonki (ogłaszały dobrą nowinę), słodycze (symbol radości i szczęścia) oraz oczywiście łańcuchy (symbol grzechu, choć niektóre źródła podają, że był to symbol więzi rodzinnych).

Niegdyś zamiast lampek choinkowych były wieszane świece, najlepiej te woskowe, które nie dymią i mają ładny zapach, w przeciwieństwie do świec parafinowych. Pierwsze elektryczne lampki choinkowe powstały w 1882 roku. Początkowo były bardzo drogie, jednak z czasem mogły sobie na nie pozwolić mniej zamożne osoby. Szklane bombki pojawiły się po raz pierwszy w 1840 roku, a już w połowie XIX wieku zaczynają być produkowane na większą skalę. Dziś szklane bombki choinkowe to ozdoby świąteczne, bez których nikt nie wyobraża sobie bożonarodzeniowego drzewka.

Najlepsze dekoracje świąteczne na choinkę

Najbardziej popularne dekoracje na choinkę to rzecz jasna bombki choinkowe. Różnorodność kształtów, wzorów i kolorów bombek sprawia, że wybór jest naprawdę ogromny. Jakie są trendy na Boże Narodzenie? Klasyczne, okrągłe bombki zazwyczaj sprzedawane są w jedno lub dwukolorowych zestawach. Białe i czerwone ozdoby idealnie pasują na choinki w stylu skandynawskim. Białymi i srebrnymi bombkami udekorujesz choinkę w stylu francuskim, natomiast styl boho powstanie przy użyciu bombek srebrnych, pomarańczowych, beżowych i białych. Choinka w stylu wiktoriańskim to urocze połączenie bombek choinkowych o różnych kolorach.

Do wyboru mamy bombki choinkowe plastikowe, szklane i akrylowe. Bombki choinkowe plastikowe to doskonała alternatywa dla bombek wykonanych ze szkła. Szczególnie w przypadku, gdy w domu są małe dzieci. Bombki z tworzywa sztucznego nie tłuką się, są więc bezpieczne dla małych dzieci. Dobrze jest wybrać je także wtedy, gdy w domu są zwierzęta. Przewrócenie choinki nie skończy się wtedy katastrofą. Jeśli lubisz rękodzieło, kup bombki choinkowe akrylowe lub bombki styropianowe. Pomaluj je według własnego uznania i gustu. Bombki decoupage wypełnij cekinami, sztucznym śniegiem czy piórkami, ozdób wstążką i gotowe!

Bombki choinkowe

Ozdoby choinkowe do stroików i girland

Stroik świąteczny zazwyczaj stawiany jest w centralnym punkcie wigilijnego stołu. Stanowi główną ozdobę, rozświetla inne dekoracje blaskiem zapalonej świecy i pięknie pachnie zapachem świeżych gałązek drzewa. Własnoręcznie zrobiony stroik jest jedyny w swoim rodzaju. Do jego wykonania przydadzą się różne dodatki. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy ranking dekoracji świątecznych 2023.

1. Bombki choinkowe - to nie tylko ozdoba na świąteczne drzewka, ale i doskonały produkt do stroików i girland. Możesz wybierać spośród błyszczących, matowych, brokatowych i ażurowych bombek choinkowych, od tych najmniejszych kilkucentymetrowych, aż po duże bombki 8 cm. Sprawdzą się także bombki w kształcie sopli, gwiazdek, choinek czy serc.
2. Zawieszki choinkowe – zazwyczaj są to drewniane śnieżynki, aniołki czy koniki na biegunach. Znakomicie wyglądają nie tylko w naturalnym kolorze drewna, ale też pomalowane na świąteczne białe i czerwone barwy. Do łask powracają też zawieszki w postaci dziadków do orzechów, które przywołują w pamięci ozdoby choinkowe z dawnych lat.
3. Gwiazdy betlejemskie – poinsecje to kwiaty, które jak żadne inne kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Można je kupić w klasycznej, czerwonej wersji, a także jako białe, złote czy srebrne kwiaty. Będą pasować do stroików i girland. Na choinkę trzeba będzie kupić poinsecje ze specjalnymi klipsami, dzięki którym ozdoby bez problemu utrzymają się na gałązkach.
4. Łańcuchy choinkowe – nie może ich zabraknąć na żadnej choince. Dawniej wykonywano je z papieru, dziś powstają z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są zdecydowanie trwalsze. Złote, czerwone, białe, niebieskie, a nawet zielone – wybór łańcuchów jest naprawdę bogaty. Awangardowo można zdecydować się na łańcuch z koralików, a nawet łańcuch boa z naturalnych piór.

Pomysły na świąteczne dekoracje do domu

Jak zbudować świąteczny nastrój w domu? Na wigilijnym stole powinien pojawić się świąteczny bieżnik, a na nim świecznik adwentowy. Ciekawym dodatkiem będą kieszonki na sztućce w formie czapeczek mikołajów lub skrzatów. Do kompletu będą pasować pokrowce na krzesła z mikołajkowym motywem. Dzieci na pewno ucieszą się, gdy przy kominku zostaną zawieszone skarpety świąteczne, do których trafią długo wyczekiwane prezenty. A pod choinką najlepiej umieścić okrągły dywanik pełniący zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną (zabezpiecza podłogę przed opadającymi igłami). Uzupełnieniem świątecznego wystroju mogą być krasnale świąteczne na teleskopowych nóżkach.

Dekoracje świąteczne na stół

Jak udekorować lampkami świątecznymi dom i ogród?

W zimie lampki choinkowe zdobią okna, elewacje domu oraz drzewka i krzewy w ogrodzie. Kurtyny świetlne zawieszane na okna nadają niepowtarzalny klimat zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Równie reprezentacyjnie prezentują się światełka rozwieszone na elewacji domu. Miłośnicy świątecznych dekoracji sięgają po specjalne ozdoby LED do ogrodu, takie jak świecące drzewka, renifery i choinki. Najczęściej wybór pada na lampki choinkowe w kolorze zimnym lub ciepłym białym, choć nie mniej zjawiskowo wyglądają lampki wielokolorowe. Drzewa często przystraja się lampkami choinkowymi w formie sopli.

Streszczenie

• Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja do udekorowania domu i ogrodu ozdobami choinkowymi oraz światełkami.
• Historia ozdób świątecznych sięga kilka wieków wstecz. Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do Polski z Niemiec. Pierwszymi ozdobami były wykonywane ręcznie dekoracje – zawinięte w sreberka owoce, a także papierowe wycinanki.
• Najpopularniejsze dekoracje świąteczne na choinkę to oczywiście bombki choinkowe o różnych wzorach i kolorach: błyszczące, matowe, ażurowe, brokatowe. Na drzewku wiesza się też zawieszki drewniane i łańcuchy. Stroiki ozdabiają gwiazdy betlejemskie i sztuczne jarzębiny.
Dekoracje świąteczne na zewnątrz to nie tylko lampki choinkowe, ale i świecące drzewka, renifery led i choinki z węża świetlnego.

Podsumowanie

Zwyczaj strojenia drzewka bożonarodzeniowego ma wieloletnią tradycję, która jest kontynuowana do dziś. Dom przyozdobiony w dekoracje świąteczne zachwyca ciepłem i magiczną atmosferą. Rodzinne święta upływają na ubieraniu choinki, robieniu stroików i tworzeniu girland. Najpopularniejsze dekoracje świąteczne 2023 to nie tylko bombki choinkowe, ale też zawieszki, gwiazdy betlejemskie oraz puszyste łańcuchy. W rankingu dekoracji świątecznych 2023 nie zabrakło też akcesoriów na stół wigilijny: bieżników, kieszonek na sztućce i pokrowców na krzesła. Do najlepszych dekoracji bożonarodzeniowych należą również krasnale czy dziadki do orzechów.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel