Czy łańcuchy na choinkę są nadal modne?

2023-10-26
Czy łańcuchy na choinkę są nadal modne?

Łańcuchy na choinkę to jedne z tradycyjnych ozdób zawieszanych na bożonarodzeniowym drzewku. Od wielu pokoleń zdobią choinki, mieniąc się w świetle lampek choinkowych. Niegdyś łańcuchy choinkowe robiono z papieru, mozolnie łącząc ze sobą wszystkie kółka, dziś królują łańcuchy wykonane z tworzyw sztucznych. Coraz częściej można jednak zobaczyć choinki, na których wiszą same bombki i zawieszki, a łańcuchów brak. Czy w takim razie łańcuchy na choinkę zaczęły wychodzić z mody?

Łańcuchy na choinkę i ich symboliczne znaczenie

Zwyczaj zdobienia choinki ewoluował na przestrzeni wieków. Na początku na świątecznym drzewku wieszano naturalne ozdoby: szyszki, suszone owoce, słodycze, papierowe zawieszki. Z czasem pojawiły się szklane bombki, które zrobiły prawdziwą furorę. Choinkę początkowo rozświetlały zwykłe świece, które ustąpiły miejsca oświetleniu elektrycznemu. Na żadnej choince nie mogło zabraknąć też łańcucha. Według niektórych źródeł miał on symbolizować węża kusiciela, według innych był symbolem więzi rodzinnych. Zgodnie z tradycją łańcuchy na choinkę powinny być długie i mocno związane, co ma oznaczać, że rodzina będzie silna i zdrowa. Girlandy powstawały z papieru lub słomek. Dekoracje wykonywano już w czasie adwentu, gdyż było to czasochłonne zajęcie. W tworzenie łańcuchów zaangażowana była cała rodzina.

łańcuchy na choinkę

Czy warto wieszać łańcuchy na choinkę?

Wiele osób nie wyobraża sobie choinki bez łańcucha. To on zakładany jest na sam koniec jako zwieńczenie całej dekoracji. Łańcuchy na choinkę doskonale komponują się z bombkami choinkowymi, a gdy dodatkowo zostaną rozświetlone lampkami choinkowymi, całe drzewko wygląda zjawiskowo. Łańcuchy na choinkę mają różną grubość, długość i gęstość. Dostępne są w wielu kolorach: zieleni, bieli, złocie, czerwieni i w kolorze niebieskim. Zazwyczaj są jednokolorowe, choć można spotkać i takie łańcuchy choinkowe, których końcówki igliwia wybarwione są na inny, błyszczący kolor.

Czy łańcuchy na choinkę będą pasować na każde drzewko? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli choinka ma być bogato zdobiona, łańcuch przyda się na pewno. Łańcuchy na choinkę fantastycznie wyglądają zarówno na choinkach sztucznych, jak i żywych. Niezbyt gęste, prawdziwe drzewka będą prezentować się znacznie lepiej, gdy wokół gałązek owinie się łańcuch choinkowy. Girlandę można wykorzystać też w inny sposób – jeśli masz choinkę sztuczną na pniu, łańcuch ciekawie wygląda owinięty wokół pieńka.

Czasami jednak warto zrezygnować z łańcucha choinkowego. Szczególnie wtedy, gdy miałby on przysłonić ozdoby choinkowe, albo nie pasuje kolorystycznie do reszty ozdób. Nie da się jednak ukryć, że łańcuchy choinkowe nadal są modne i wyjątkowo dekoracyjne.

Zielony, niebieski, a może biały łańcuch na choinkę?

Niekwestionowanymi kolorami Świąt Bożego Narodzenia są: złoty, czerwony i zielony. I takie właśnie łańcuchy na choinkę wybierane są najczęściej. W ostatnich latach furorę robi biała choinka w stylu amerykańskim. Na takie drzewko najlepiej zawiesić niebieski lub biały łańcuch na choinkę. Białe drzewko będzie sprawiać wrażenie oprószonego płatkami śniegu, co dodatkowo wzmocni świąteczny klimat we wnętrzach. W podobnym klimacie utrzymana jest choinka w stylu francuskim. Na zielonym drzewku wiesza się biały łańcuch na choinkę i białe ozdoby.

łańcuch na choinkę z koralików i bombki choinkowe

Łańcuch z piór i koralików na choinkę – drzewko w wyjątkowym stylu

W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się łańcuchy z piór na choinkę. Zawieszone na gałązkach drzewka wyglądają wyjątkowo efektownie. Nadają choince wrażenia puszystości i lekkości. Łańcuch z piór na choinkę pięknie układa się i komponuje z różnymi ozdobami. Nie mniej oryginalny jest łańcuch na choinkę z koralików. Poleca się go na choinkę, która ubrana jest w drobne ozdoby, szczególnie te z drewna czy papieru. Łańcuch na choinkę z koralików lub pereł to delikatna, minimalistyczna ozdoba, która spodoba się każdemu.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 473 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Super
2024-05-23
szybko zrealizowano zamówienie.
pixel