20 pomysłów na oryginalne dekoracje świąteczne. Spraw sobie wspaniałe Boże Narodzenie!

2023-10-30
20 pomysłów na oryginalne dekoracje świąteczne. Spraw sobie wspaniałe Boże Narodzenie!

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym można wykorzystać swoje umiejętności manualne i stworzyć niepowtarzalne dekoracje świąteczne. Zamiast kupować gotowe stroiki i inne ozdoby, możesz spróbować wykonać je samodzielnie! Takie własnoręcznie przygotowane dekoracje bożonarodzeniowe będą jedyne w swoim rodzaju i na pewno zachwycą wszystkich domowników. Do ich przygotowania wystarczą drobne dodatki, które możesz szybko skompletować. Sprawdź nasze pomysły na dekoracje świąteczne!

Z naszego poradnika dowiesz się jak stworzyć:

 • Oryginalne choinki
 • Niepowtarzalne stroiki świąteczne
 • Klimatyczne, bożonarodzeniowe wieńce
 • Pięknie udekorowany stół
 • Ozdoby choinkowe DIY
 • Zjawiskowe girlandy
 • Piękne dekoracje świąteczne na okno

Tworząc dekoracje świąteczne z bliskimi, spędzicie wspólnie wspaniały czas. Wykorzystaj okres bożonarodzeniowy na kreatywne domowe warsztaty i ciesz się efektami swojej pracy przez całe święta.

Spis treści

20 pomysłów na oryginalne dekoracje świąteczne. Spraw sobie wspaniałe Boże Narodzenie! 

 1. Dekoracje świąteczne – choinka bożonarodzeniowa z lampek ledowych 
 2. Dekoracje świąteczne – choinka bożonarodzeniowa z desek lub patyków 
 3. Dekoracje świąteczne – choinka bożonarodzeniowa z szyszek 
 4. Dekoracje świąteczne – wisząca gałąź z ozdobami 
 5. Dekoracje świąteczne – stroiki na stół świąteczny 
 6. Dekoracje świąteczne – jak przystroić bożonarodzeniowy stół? 
 7. Dekoracje świąteczne –bożonarodzeniowy wieniec na drzwi 
 8. Dekoracje świąteczne –bombki akrylowe decoupage 
 9. Dekoracje świąteczne – bombki styropianowe decoupage 
 10. Dekoracje świąteczne – naturalne ozdoby choinkowe 
 11. Dekoracje świąteczne – ozdoby świąteczne z bibuły 
 12. Dekoracje świąteczne – ozdoby świąteczne z miedzianego drutu 
 13. Dekoracje świąteczne – ozdoby świąteczne z filcu 
 14. Dekoracje świąteczne – ozdoby bożonarodzeniowe w wazonach 
 15. Dekoracje świąteczne – girlandy z papieru 
 16. Dekoracje świąteczne – girlandy z łańcucha choinkowego 
 17. Dekoracje świąteczne – kurtyny świetlne na okno 
 18. Dekoracje świąteczne – lampiony z ozdobami 
 19. Dekoracje świąteczne - lampiony decoupage 
 20. Dekoracje świąteczne – ogród pełen światła

1. Dekoracje świąteczne – choinka bożonarodzeniowa z lampek ledowych

Choinka bożonarodzeniowa z lampek to propozycja dla osób, którzy chcą mieć świąteczny akcent w mieszkaniu, ale np. nie mają miejsca na tradycyjną choinkę. Choinki wykonane ze światełek wyglądają naprawdę bajkowo. Do wykonania świetlistej choinki będziesz potrzebować jedynie sznur lampek choinkowych – im dłuższy, tym większe pole do popisu. Lampki możesz przypiąć do wyciętego materiału lub drutu wygiętego w kształt drzewka. Następnie wystarczy zawiesić dekorację na ścianie.

Dekoracje świąteczne z lampek ledowych

2. Dekoracje świąteczne – choinka bożonarodzeniowa z desek lub patyków

Choinka z desek lub patyków to pomysł na drzewko bożonarodzeniowe w stylu rustykalnym. Do dekoracji nada się nawet drewno, które lata świetności ma już za sobą. Kawałki desek nie muszą być takiej samej szerokości ani grubości, liczy się jedynie inwencja twórcza. Jeśli nie masz desek, choinka z patyków również będzie wyglądać wyjątkowo. Dotnij deski do odpowiedniego kształtu i zbij je ze sobą za pomocą gwoździ. Konstrukcję możesz też skręcić śrubami. W przypadku patyków połącz je sznurkiem. Na choinkach zawieś drewniane zawieszki, najlepiej w naturalnym kolorze drewna, a także kolorze białym, złotym, srebrnym czy czerwonym.

3. Dekoracje świąteczne – choinka bożonarodzeniowa z szyszek

Niewielka choinka bożonarodzeniowa z szyszek ozdobi świąteczny stół, parapet okienny czy gzyms kominka, można też ją umieścić jako dekorację pod prawdziwym drzewkiem. Do wykonania choinki przygotuj osuszone szyszki sosnowe lub modrzewiowe. Koniecznie zaopatrz się też w pistolet do kleju na gorąco. Najprościej nakleić szyszki na styropianowy stożek. Układaj i przyklejaj szyszki od dołu tak, aby ściśle przylegały jedna do drugiej. Ostatnią szyszkę przyklej pionowo, dzięki czemu utworzy wierzchołek choinki. Do dekorowania przydadzą się drobne ozdoby: malutkie bombki choinkowe, wstążki, sztuczny śnieg, łańcuch z koralików, ususzone plastry pomarańczy.

4. Dekoracje świąteczne – wisząca gałąź z ozdobami

Oryginalną ozdobą świąteczną jest z pewnością wisząca gałąź świerkowa przybrana delikatnymi ozdobami. Zawieś na niej bombki plastikowe – jeśli któraś ozdoba przypadkowo spadnie, masz pewność, że nie potłucze się. Ozdoby będą dobrze prezentować się powieszone na dłuższych sznurkach. Gałązki z igliwiem można też przyczepić do żyrandola, wiążąc na nich czerwone wstążki na końcach których zawisną czerwono-złote bombki choinkowe.

5. Dekoracje świąteczne – stroiki na stół świąteczny

Własnoręcznie wykonany stroik jest jedyny w swoim rodzaju. Zakup akcesoriów do stroika jest też znacznie mniejszym wydatkiem niż kupno gotowego produktu. Podstawą dla stroika może być wycięte kartonowe kółko, drewniane pudełko, metalowa taca bądź inny niski pojemnik. Niezbędne będą gałązki świerka, świece, szyszki, bombki, suszone pomarańcze, sztuczny śnieg. Stroik znakomicie prezentuje się udekorowany gwiazdami betlejemskimi, gałązkami sztucznej jarzębiny czy bombkami w kształcie prezentów.

Stroiki na stół świąteczny

6. Dekoracje świąteczne – jak przystroić bożonarodzeniowy stół?

Świąteczny stół można przystrajać na wiele sposobów i w różnych stylach. Jakie ozdoby na świąteczny stół będą królować w tym roku? Na pewno jedną z nich jest bieżnik ze świątecznym motywem. Sztućce można umieścić w dekoracyjnych etui w kształcie czapki mikołaja. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinien palić się świecznik adwentowy, który przez cały okres adwentu symbolizował oczekiwanie na radosny czas świąt. W centralnym punkcie stołu możesz ustawić wykonany przez siebie stroik i zapalić na nim świecę. Na oparcia krzeseł niech trafią świąteczne pokrowce i gotowe!

7. Dekoracje świąteczne –bożonarodzeniowy wieniec na drzwi

Bożonarodzeniowy wieniec na drzwi wykonasz podobnie jak stroik. Może to być np. wianek z szyszek lub bombek choinkowych. Kształt koła uzyskasz wyginając odpowiednio drut. Potem przymocuj do podstawy wybrane przez siebie dekoracje świąteczne: szyszki, okrągłe bombki, drewniane zawieszki, wstążki. Klimatu dodadzą wplecione w wieniec lampki choinkowe.

Bożonarodzeniowy wieniec na drzwi

8. Dekoracje świąteczne –bombki akrylowe decoupage

Bombki akrylowe w klasycznym, okrągłym kształcie oraz te w kształcie serc czy gwiazdek można ozdabiać na najróżniejsze sposoby. W technice decoupage liczy się pomysł. Bombki akrylowe mają postać dwóch złączonych ze sobą połówek. W środku można umieścić niewielkie figurki, np. samochodzik wiozący na dachu choinkę, bałwanka czy renifera. Sprawdzają się również różne wypełnienia: sztuczny śnieg, wstążki, piórka, cekiny czy confetti. Wykonanie bombek decoupage jest niezwykle szybkie i proste.

9. Dekoracje świąteczne – bombki styropianowe decoupage

Bombki styropianowe są ciekawą alternatywą dla bombek akrylowych. Najprościej zdobi się tego typu bombki brokatem lub cekinami. Te drugie mają w środku otwory, przez które wystarczy przebić szpilkę. Popularne stało się też dekorowanie bombek styropianowych wstążkami nazywane metodą karczochową. Wstążki tnie się na niewielkie, 5 cm kawałki, składa w trójkąt i przypina szpilkami. Wstążki muszą na siebie nachodzić, natomiast ich rogi powinny być widoczne. Trzecim sposobem ozdabiania bombek ze styropianiu jest naklejanie na nie wyciętych z serwetek wzorów świątecznych. Trzeba zaopatrzyć się jedynie w klej do decoupage lub wikol. Klej należy nakładać miękkim pędzelkiem co najmniej kilka razy. Dodatkowo na brzegi przyklejonych papierowych wzorów można nakleić sztuczny śnieg, a górę bombki udekorować kokardą.

10. Dekoracje świąteczne – naturalne ozdoby choinkowe

Staropolskie ozdoby choinkowe do dziś pozostają bardzo urokliwe. Orzechy zawinięte w sreberko, cukierki, suszone owoce i malowane szyszki – są to proste pomysły na dekoracje świąteczne w tradycyjnym stylu. Suszone cytryny i pomarańcze ozdabia się anyżem, szyszki maluje na złoto i srebrno. Na gałązkach wiesza się kilka lasek cynamonu związanych ze sobą sznurkiem. Choinkę mogą też zdobić drewniane ozdoby w kształcie serc, gwiazd, koni na biegunach, aniołków i wielu innych.

Naturalne ozdoby choinkowe

11. Dekoracje świąteczne – ozdoby świąteczne z bibuły

Najbardziej znanymi ozdobami świątecznymi z bibuły są jeżyki. Aby je wykonać, należy wyciąć z bibuły kilkanaście kółek (można pomóc sobie przykładając szklankę) i zrobić na nich 8 symetrycznych nacięć. Następnie każdy nacięty kawałek bibuły trzeba nawinąć na stożkową końcówkę ołówka i skleić i skleić ze sobą końcówki papieru. Wszystkie kółka zszywamy ze sobą i robimy pętelkę na nitce, za pomocą której zawiesimy dekorację na drzewku.

12. Dekoracje świąteczne – ozdoby świąteczne z miedzianego drutu

Ozdoby z miedzianego drutu to jedne z oryginalniejszych dekoracji świątecznych. Do ich przygotowania potrzebne będą: drut, kombinerki oraz cążki do cięcia. Z miedzianego drutu wykonasz różne przestrzenne ozdóbki: gwiazdki, aniołki, dzwoneczki, serca… Z drucianej sprężynki można zaś wykonać choinkę.

13. Dekoracje świąteczne – ozdoby świąteczne z filcu

Dekoracje świąteczne z filcu nadal nie wychodzą z mody. Filc kupić w praktycznie każdej pasmanterii. Do wyboru są różnorodne kolory i kilka grubości materiału. Oprócz filcu potrzebne będą nożyczki, nici, wata oraz ewentualne dodatki: koraliki, guziki, wstążki, pompony. Na początku należy odrysować kształt postaci: może to być renifer, ptaszek, jeż bądź dowolne inne zwierzątko. Popularne motywy to także choinki, skarpety świąteczne, śnieżynki, serca. Następnie wycinamy dwa takie same kształty i zszywamy ze sobą nicią. Przed zaszyciem całości do środka wkładamy watę, która nada dekoracji objętości. Koraliki lub guziki posłużą jako oczy, małe pompony jako nosy.

Ozdoby świąteczne z filcu

14. Dekoracje świąteczne – ozdoby bożonarodzeniowe w wazonach

Szklane wazony posłużą jako dekoracje świąteczne, gdy umieścimy w nich np. gałązkę świerkową z kilkoma bombkami, suszony plaster pomarańczy i laski cynamonu. W tym przypadku sprawdzi się niski flakon z grubego szkła. W długim i wąskim flakonie warto umieścić większą gałązkę z rozgałęzieniami i udekorować tym, co jest pod ręką. Takie wazony prezentują się naprawdę elegancko!

15. Dekoracje świąteczne – girlandy z papieru

Gwiazdkowe girlandy świąteczne wycięte z papieru ozdobią okno w pokoju dziecięcym albo kominek w salonie. Będą też pasować do klimatycznych kawiarni. Wykonanie papierowych girland jest banalnie proste. Przykładowo jeśli ma to być girlanda z choinek, długi pas papieru składamy w harmonijkę, rysujemy w osi pionowej połowę choinki, a następnie wycinamy zaznaczone elementy. Tym sposobem uzyskujemy połączone drzewka. Jeśli chcemy, aby girlanda składała się z pojedynczych elementów, wystarczy wyciąć kształty, zrobić w każdym dziurkę i przewlec je przez sznurek.

16. Dekoracje świąteczne – girlandy z łańcucha choinkowego

Girlanda z łańcucha choinkowego robi wrażenie, gdy oplecie się ją wokół balustrady. Najpiękniej wygląda w połączeniu z lampkami choinkowymi. Inne ozdoby pasujące do girlandy to gwiazdy betlejemskie oraz bombki choinkowe.

17. Dekoracje świąteczne – kurtyny świetlne na okno

Świetlne kurtyny stanowią doskonałą ozdobę wewnątrz pokoju. Na rynku najbardziej popularne są kurtyny świetlne zakończone gwiazdkami. Idealnie wyglądają na tle firanek i zasłon. Dopełnieniem aranżacji mogą być ustawione na parapecie świąteczne figurki: renifery, dziadki do orzechów i krasnale.

Kurtyny świetlne na okno

18. Dekoracje świąteczne – lampiony z ozdobami

Lampiony świąteczne tworzą magiczny nastrój. Można kupić je w różnych rozmiarach i kształtach. Te największe stawia się na ziemi, małe trafiają na komody i stoły. Szklane lampiony można też dekorować farbkami i przyozdabiać w środku dekoracjami.

19. Dekoracje świąteczne - lampiony decoupage

Świąteczny lampion decoupage stworzysz sam mając pod ręką zwykły słoik. Oczywiście im ciekawszy kształt słoika, tym lepiej. Do zdobień przyda się farba dająca efekt szronu, gałązka sztucznej jarzębiny, serwetka z zimowym motywem, klej do decoupage, wstążki. Farbkę w białym kolorze nakładamy na cały słoik za pomocą gąbki do naczyń. Gdy słoik wyschnie naklejamy na niego wycięte z serwetki motywy świąteczne. Na koniec można nałożyć nieco nieprzezroczystej pasty śniegowej. Na górze słoika umieszczamy kokardkę lub sznurek jutowy.

20. Dekoracje świąteczne – ogród pełen światła

Świetlne dekoracje robią prawdopodobnie największe wrażenie spośród wszystkich ozdób bożonarodzeniowych. Lampki choinkowe tradycyjnie zawiesza się na drzewach iglastych, krzewach i elewacji domu. Są też specjalne figurki, takie jak np. renifery z lampek ledowych. Przed głównym wejściem i na balkonie ciekawie wyglądają drzewka świetlne, a w ogrodzie choinki z węża led.

Streszczenie

• Dekoracje świąteczne można stworzyć przy użyciu różnego rodzaju drobnych dodatków. Liczy się przede wszystkim inwencja twórcza.
• Oryginalne choinki w wersji awangardowej powstaną przy użyciu desek, patyków lub lampek choinkowych.
• Niepowtarzalne stroiki świąteczne, wiszące gałęzie i wieńce na drzwi wykonasz z żywych gałązek świerku, bombek choinkowych i innych ozdób bożonarodzeniowych.
• Metodą decoupage wyczarujesz piękne bombki choinkowe, girlandy z papieru, ozdoby z bibuły i zawieszki z naturalnych materiałów.
• Stół przystroją: świąteczny bieżnik, kieszonki na sztućce i świąteczne pokrowce na krzesła
• Piękne dekoracje świąteczne na okno to m.in. kurtyny świetlne.

Podsumowanie

Tworzenie dekoracji świątecznych jest naprawdę proste i daje dużo radości. Z pomocą bombek akrylowych, papieru, kleju czy filcu możesz wykonać prawdziwe dzieła sztuki. Nawet najbardziej niepozorne dodatki, takie jak szyszki, koraliki czy wstążki będą przydatne. Stwórz w tym roku coś niezwykłego i ciesz się własnoręcznie ozdobionym domem!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 528 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Super prndukt
2024-05-28
wszystko ok
pixel